Podtrzymać tradycję Podhala. Reportaż "Hen wysoko w górach" o zespole Zbójnicek z Zębu [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 25.10.2023 09:30
Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 09:42
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie z archiwum zespołu Zbójnicek
Zdjęcie z archiwum zespołu Zbójnicek, Autor - Józef Bobak
Może się poszczycić najwyższym położeniem w Polsce. Mowa o wsi Ząb, koło Zakopanego, która leży na wysokości 1013 metrów nad poziomem morza. Góralska miejscowość słynie nie tylko ze swojej malowniczej lokalizacji, ale też z kultywowania folkloru i tradycji dawnego Podhala. Mimo że na co dzień już niewielu mieszkańców zajmuje się wypasem owiec, rolnictwem czy wyrobem oscypków, to o starych zwyczajach tego regionu nie pozwala zapomnieć zespół regionalny Zbójnicek.

POSŁUCHAJ

25:31

Monika Chrobak "Hen wysoko w górach" (Reportaż w radiowej Jedynce)

W 2005 roku kierownictwo przejęli Tomasz i Małgorzata Słodczykowie. Działalność zespołu to przede wszystkim śpiew, taniec i muzyka Skalnego Podhala prezentowane na festiwalach, uroczystościach lokalnych, krajowych oraz zagranicznych. Codzienna działalność zespołu ściśle związana jest z oprawą uroczystości religijnych i kulturalnych swojej miejscowości.

W swoim dorobku zespół ma także opracowane przedstawienia teatralne: "Portki", "Diabeł na Podholu", "Rewizja u Kuby", "Sąd nad Janosikiem", "Rafanie lnu" czy "Podłazy".

Obecnie zespoły Zbójnicek i Mały Zbójnicek liczą około stu członków.

Wieś Ząb słynie też z wybitnych postaci. Przez jakiś czas mieszkał tu znany kompozytor Henryk Mikołaj Górecki. Jest też rodzinną miejscowością znanych narciarzy. Tu urodzili się Józef Łuszczek i Stanisław Bobak. Stąd też pochodzi słynny skoczek narciarski Kamil Stoch.

Czytaj również: 

Studio Reportażu Polskiego Radia 

Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.

Zobacz także:

Ciekawość świata i ludzi to dar, z którym przychodzimy na świat. Właśnie ta ciekawość, nieustanna chęć dzielenia się spostrzeżeniami, przemyśleniami, uczuciami niejako wyznaczyły wielu z nas drogę zawodowego rozwoju. To droga niekończących się fascynacji, olśnień, zmagań z trudną materią życia i sztuki, z samymi sobą wreszcie.

Tytuł reportażu: "Hen wysoko w górach"

Autorka: Monika Chrobak

Data emisji: 24.10.2023

Godzina emisji: 23.09

kh

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.